Registrácia

Knižný haul

videný 500 - 1 000

Po prečítaní celého Harryho Pottera som mala dosť veľkú čitateľskú krízu. Čítala som po ňom niekoľko kníh, ale žiadna ma nedokázala tak správne vtiahnuť do deja. Napríklad to bolo Červené sárí od Javiera Mora, ktoré sa mi síce spočiatku páčilo, ale vďaka siahodlhým opisom politickej situácie v Indii som po prečítaní polovice musela knihu odložiť. A to sa mi stalo možno dva či trikrát v živote, pretože aj keď ma kniha až tak nebaví, vo väčšine prípadov ju aj tak dočítam. Práve preto som v narodeninách videla menšiu príležitosť dostať nejakú tú knižku a veruže som aj dostala. Veľmi som sa tešila, že si ku mne konečne našlo cestu niekoľko titulov, po ktorých som pokukovala už niekoľko rokov, napr. taká Anna Franková. Jej denník bol vždy a všade večne vypredaný a keď som zistila, že je v predaji nové vydanie, hneď som po ňom chňapla. Takých knižiek sa ale v tomto článku nachádza viac - v pokračovaní vám ich všetky predstavím.


Viete, keď som naposledy bola v kníhkupectve, asi prvý raz v živote som ľutovala, že nemám doma hory peňazí. :D Jasné, že som už kadečo chcela a po všeličom túžila, ale asi nič nebolo tak silné, ako túžba nakúpiť si za fúrik nových kníh. Ak si napríklad môžem kúpiť len dve, som schopná po obchode blúdiť aj niekoľko hodín a aj tak nebudem schopná rozhodnúť sa, ktoré si vezmem domov. :) Kníhkupectvá sú totižto moje najobľúbenejšie miesta na celom svete, pretože sa tam nachádzajú skvosty v krásnych obaloch a pomedzi regály sa (väčšinou) prechádzajú ľudia, ktorí zdieľajú moju lásku k čítaniu. Proste je tam cítiť takú pokojnú atmosféru, za čo podľa mňa môžu samotné knihy. A aj vďaka tejto ich úchvatnej schopnosti sú pre mňa neoceniteľným pokladom. :)


Stephen Chbosky - The perks of being a wallflower (Charlieho malé tajomstvá)

Hlavnou postavou je Charlie, ktorý má neobyčajný vnútorný život. Prežíva dospievanie ako každý iný teenager a predsa len úplne inak. Knihu som ešte nečítala, ale každý Charlieho opisuje ako človeka, ktorého mali chuť po prečítaní objať. Práve preto sa teším na tú dávku sentimentu a nehy, ktorú kniha sľubuje, aj napriek tomu, že som videla film. Predsa len, kniha je pre mňa stále viac.

Denník Anny Frankovej

Asi najznámejší denník sveta si viedlo 13-ročné židovské dievča počas druhej svetovej vojny a zapísalo doň všetky hrôzy a zverstvá, o ktorých sa počas skrývania pred Nemcami dopočulo. Holandský minister začiatkom roku 1944 vyhlásil, že keď sa vojna skončí, mali by sa zozbierať všetky zážitky počas jej trvania a Anna sa už vtedy rozhodla pre uverejnenie svojho denníka. Tri dni po jej poslednom zápisku v auguste 1944 jej ukrývajúcu sa rodinu našla a odviedla polícia. Ľudia, ktorí im pomáhali, však dokázali denník schovať a neskôr ho odovzdali Anninmu otcovi. Ten sa rozhodol spomienky svojej dcéry vydať.

Knižku som začala čítať ako prvú, pretože som bola na ňu najviac zvedavá. Musím priznať, že som čakala čosi úplne iné, možno niečo trochu... akčnejšie, ale tak či tak je to veľmi zaujímavé dielo. Čo sa týka témy, do budúcna by som si rada prečítala ďalšie takéto vojnové pamäti. :)

Jane Austen - Emma

Román z anglického 19. storočia zobrazuje vzťahy medzi vyššou vrstvou a to, že lásku ovplyvňuje hlavne majetok. Hlavnú hrdinku si nejde neobľúbiť, pretože vám okamžite bude sympatické jej myslenie. Vyhlasuje, že ona sama sa nikdy nevydá, ale všetkým naokolo niekoho dohadzuje. Dej je možno trošku jednotvárnejší, ale na Austenovej knihách milujem to, že ich proste neviete pustiť z ruky. Túto knižku som už raz čítala a videla som aj televízny film BBC s Romolou Garai v hlavnej úlohe, ale príbeh sa mi neskutočne páči a preto som po čítaní zatúžila znovu. :)

Anne Bronte - Agnes Grey

Hlavná hrdinka sa zamestná ako guvernantka v dome, kde sa k nej všetci správajú ako k slúžke a necíti sa tam vôbec príjemne. Práca sa jej zdá omnoho ťažšia, ako si predstavovala, ale predsa len počas neveselých dní nájde niekoho, kto ju odpúta od nešťastia.

Po fenomenálnej Jane Eyrovej som si povedala, že od sestier Bronteových si postupne prečítam všetky knihy. Agnes Greyová je taký malý splnený sníček, pretože ako ste si mohli všimnúť, mám hrozne rada historické romány tohto typu. :)

Veľká kniha o láske a Výroky slávnych

Tieto dve knižky som dostala od starkých a v oboch sa nachádzajú krásne a hlavne hlboké citáty. Týmto u mňa úplne zabodovali, pretože knihy tohto typu už snáď odjakživa milujem a vždy sa k nim rada vraciam. Vždy ma fascinovalo, aký úžasný dar majú niektorí ľudia, že vedia vcelku jednoduchú vec tak krásne a kvetnato opísať, zaobaliť do úplne iných slov a znieť pri tom tak neskutočne múdro. :)

Jojo Moyes - Me before you (Predtým, ako som ťa spoznala)
Táto knižka priniesla na pulty kníhkupectiev a plátna kín celosvetový fenomén, z ktorého ľudia šalejú. Rozpráva pomerne jednoduchý príbeh lásky, ktorý je okorenený kontroverzným detailom. Nedá sa o ňom veľmi povedať viac, pretože by sa veľa vyzradilo, preto radšej poviem, že si skutočne rýchlo obľúbite všetky postavy a na konci možno uroníte aj slzičku. ;) 

Poznáte/ čítali ste nejakú z týchto kníh? :)

Vaša Sabi


Zdroj titulnej fotky: Beautiful savage

user avatar
Sabi Lipovská
www.beautiful-savage.blogspot.sk
Páči sa ti môj článok ?
Diskusia k článku
0 komentáre