Registrácia

10 tipov, ako sa vysporiadať so stresom

videný 1 000 - 5 000

Určite to z času na čas pozná každý z nás. Niekedy je toho na nás príliš v práci, v škole a dokonca aj doma. Niekedy nás čakajú veľké zmeny, skúšky, vďaka ktorým môže byť náš život od základov iný. Je iba prirodzené, že takéto situácie sprevádza stres. Avšak stáva sa, že je ho viac, než je zdravé. Opantáva našu myseľ a čo je horšie, tak často aj telo. V dnešnom článku vám preto predstavím 10 jednoduchých krokov k tomu, aby bolo podobné vnútorné napätie znesiteľnejšie. ;)1. Doprajte si čas na prípravu. Všetkým úspešne zvládnutým výzvam predchádza tvrdá práca, preto nič nepodceňujte. Či už s tým začnete rok dopredu alebo ráno vstanete o hodinku skôr. Nikdy to nebude na škodu, na to nezabúdajte. 


2. Nespoliehajte sa na svoju pamäť - všetko si zapisujte. Samozrejme, netvrdím, že majú všetci ľudia deravé makovičky. ;) Avšak z vlastnej skúsenosti vám môžem povedať, že nikdy neviete, čo vám život prinesie. V jednu chvíľu viete odrapotať zoznam povinností odzadu, no v druhú je váš rozum v pohotovosti kvôli čomusi úplne inému a predošlé úlohy sú zatlačené do úzadia. Práve vďaka ich zapisovaniu sa môžete vyhnúť prípadnému stresovaniu, že ste na niečo zabudli a ani za svet si nedokážete spomenúť, čo to bolo. 


3. Častejšie hovorte ,,nie". Ak totiž všetkým na všetko prikývnete, môže sa toho naraz nahromadiť veľmi veľa. Vtedy je tu šanca, že veci nebudete stíhať tak rýchlo, ako ste si mysleli, a budete z toho nervózni. Preto si radšej na plecia nakladajte povinnosti s rozumom, aby ste to potom neľutovali.


4. Usporiadajte si priority. Niekedy sa totižto zaoberáme neskutočnými hlúposťami a práve tie z nás vysávajú energiu, ktorú by sme mohli využiť inde. Venujte sa teda naplno tomu, na čom skutočne záleží - na vašich snoch, cieľoch a zmysluplných činnostiach. Nedovoľte chvíľkovým krízam, aby z vás spravili uzlík nervov. 


5. Rozložte si veľký problém na malé kúsky. Či už ide o komplikované učivo v škole alebo nezhodu vo vzťahu - k správnemu výsledku sa po dlhej bezradnosti možno ľahšie dostanete, keď nebudete na danú vec hľadieť ako celok, ktorému nie a nie porozumieť. Skúste si rozobrať jednotlivé časti a možno pomôže aj rôznorodá perspektíva. 6. Usmievajte sa. A obklopujte sa usmievavými ľuďmi. V ich blízkosti sa aj najväčší stres môže stať malinou a zbavíte sa ho na jedno sústo. V priateľskej a príjemnej atmosfére sa tiež lepšie funguje. Navyše, ľudia naokolo vám môžu skúsiť pomôcť vyriešiť čokoľvek, s čím si neviete dať rady. 


7. Pevná vôľa a pozitívny prístup sú základ. Toto budem tvrdiť zrejme celý život, pretože som mala dosť príležitostí presvedčiť sa, že je to skutočne pravda. ;) Ak niečo naozaj chcete a ste odhodlaný dostať to, tak sa to aj naozaj podarí. Túto filozofiu môžete aplikovať na každú oblasť v živote, tým pádom aj na zbavovanie sa stresu. Jednoducho sa nadýchnite, vydýchnite a presvedčte samých seba, či to, pre čo sa stresujete, skutočne stojí za to. A ak je odpoveď záporná, zamakajte na tom, aby ste sa toho zbavili. Čo najlepšie s optimizmom na rozume i v srdci. 


8. Pripravte sa na možný neúspech. Väčšina vecí v živote, našťastie, nemá iba jeden pokus. Skoro vždy sa môžete pokúsiť o lepší výsledok. Niekedy to možno bude vyžadovať nejaký ten čas, ale v konečnom dôsledku máte dvere otvorené. Svet je plný možností a ak niečo nevyjde tu, vyjde to zase inde. Preto sa nebojte prípadného sklamania a nedovoľte mu dostať vás do depresie. 


9. Je v poriadku nepoznať všetky odpovede. Stáva sa, že sa stresujeme práve preto, že nevieme, čo je pre nás správne, čo sa od nás očakáva, akí by sme mali byť. O čom by to ale bolo, keby sme odpovede na tieto otázky poznali, no nie? :) Život je krásny práve v tom, že nám ich odkrýva postupne a hoci nie vždy bývajú uspokojivé, aj s negatívami sa musíme naučiť žiť. A práve to nás formuje, aby sme boli silnejší. Takže nemyslite ďaleko dopredu, všetko príde v pravý čas. 


10. Nenahovárajte si negatívne scenáre. Tento bod úzko súvisí s číslom 7, pretože tieto veci sa rozvíjajú v hlave. Ak si budete navrávať dopredu, že vám nič nevyjde a že je vlastne zbytočné snažiť sa, môžete si taký výsledok skutočne privolať. Tým pádom na seba strhnete aj obrovskú vlnu stresu. Predstavte si radšej, ako dosahujete svoj sen, ako ste najlepší z najlepších a verte si, že dokážete všetko, čo si zaumienite. ;)


Ako sa vysporiadavate so stresom vy? :)

Vaša Sabi


Zdroj titulnej fotky: Wallpaperscraft

user avatar
Sabi Lipovská
www.beautiful-savage.blogspot.sk
Páči sa ti môj článok ?
Diskusia k článku
0 komentáre